Zabiegi fizjoterapeutyczne to skuteczne metody walki z bólem lub różnego rodzaju dysfunkcjami pojawiającymi się w ludzkim organizmie. Dzięki wielu metodom i technikom działania specjaliści mogą dobrać odpowiednią drogę terapii dla każdego pacjenta indywidualnie. Działania te są coraz bardziej popularne i stanowią bardzo ważną rolę w życiu niejednego człowieka. Jednym z ważnych  obszarów rehabilitacji jest terapia manualna. Czym ona jest i jakie posiada cechy charakterystyczne. Dla kogo jest ona przeznaczona? Jakie są do niej wskazania i przeciwwskazania? O tym na stronie https://osteomedic.com.pl/terapia-manualna lub w dalszej części artykułu.

Opis i charakterystyka terapii manualnej

Najważniejszą cechą tego rodzaju terapii jest wykorzystanie siły rąk i techniki pracy fizjoterapeuty. Metoda ta polega na ugniataniu, odpowiednim chwytaniu, jak również prawidłowym postępowaniu z ludzkim ciałem. Nie wykorzystuje się tu żadnych nowoczesnych urządzeń oraz technologii. Fachowiec może wspomagać się jedynie prostymi narzędziami w postaci np. kołków. Terapia manualna polega również na prawidłowym diagnozowaniu problemu, za pomocą specjalnych testów czy odpowiednich manipulacji w okolicy mięśni, więzadeł i stawów. 

Technika ta posiada wielu zwolenników. Jest ona bardzo skuteczna, a przede wszystkim komfortowa dla samych pacjentów. Komu zatem zaleca się skorzystanie z takiej metody rehabilitacji? Dla kogo wskazana jest terapia manualna?

Dla kogo terapia manualna – wskazania

Metoda ta jest przede wszystkim zalecana osobom, które borykają się z wielkim bólem. Już dzięki jednej sesji terapeutycznej możliwe jest uzyskanie pozytywnych efektów oraz zmniejszenie doskwierającego bólu. Ponadto dzięki odpowiednim działaniom możliwe jest doprowadzenie do pełnej sprawności osób, u których pojawił się problem z ruchomością w obrębie poszczególnych stawów. Masaże, uciskanie, manipulacja mięśniowa czy mobilizacja stawowa to również odpowiednia technika, dla tych, którzy nie mogą przyjmować zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnej techniki: osób z rozrusznikiem serca czy innymi protezami. 

Za pomocą tego rodzaju czynności najczęściej leczone są schorzenia i przypadki takie jak:

  • bóle mięśniowe – spowodowane pewnymi wadami, stresem czy przepracowaniem, 
  • dyskopatia, 
  • efekty wad postawy, 
  • kręgozmyk, 
  • doskwierający ból pochodzący od rwy kulszowej, 
  • migreny, nawracające, nieustanne bóle głowy, 
  • bóle i ograniczenia pourazowe, itp. 

Przeciwwskazania do terapii manualnej

Choć zabiegi z wykorzystaniem pełnych umiejętności fizjoterapeuty są bardzo popularne, zalecane oraz efektywne, to wszelkie działania należy dobierać bardzo dokładnie i rozsądnie. Przed rozpoczęciem terapii należy ustalić przyczyny powstania bólu czy dysfunkcji, jak również określić słuszną drogę rehabilitacji. Nie zawsze jednak wykorzystanie terapii manualnej jest możliwe. Należy zrezygnować z niej w sytuacjach, gdy pacjent: boryka się z osteoporozą lub inną chorobą powodującą łatwe uszkodzenia kości, posiada zaburzenia krzepliwości krwi, choroby skóry, niestabilność więzadłową, postępujące porażenia mięśni lub w momencie gdy duży ból uniemożliwia dotknięcie czy samą diagnostykę pacjenta.