Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otyli mężczyźni są bardziej negatywnie oceniani, jako klienci i aplikujący o pracę
#1
[img](...) mężczyźni są bardziej negatywnie oceniani, jako klienci i aplikujący o pracę[/b] - wynika z najnowszego badania, opublikowanego przez Journal of Applied Psychology.

Badanie przeprowadzone zostało przez dwa uniwersytety: Rice i Charlotte UNCC (stan Północna Karolina). Badaniu zostali poddani aktorzy, wybrani i podzieleni na dwie grupy wg wagi: - szczupli oraz otyli. Ich zadaniem było w pierwszym etapie dokonywanie zakupów w różnych centrach handlowych, wg wcześniej ustalonego scenariusza (tak by zachować powtarzalność sytuacji i przeprowadzanych ze sprzedawcami dialogów). Następnie uczestnicy wypełniali ankietę oceniając jak zostali obsłużeni w danym sklepie, przyznając punkty 0 - 6 (gdzie 0 oznaczało brak dyskryminacji, a 6 ekstremalną dyskryminację). Wyniki jednoznacznie pokazały, że osoby otyłe były gorzej traktowane niż osoby szczupłe.

W drugim etapie, przygotowano reklamy 5-ciu produktów z udziałem mężczyzn oraz kobiet, również podzielonych na osoby otyłe i szczupłe. Produkty zostały tak dobrane, aby nie kojarzyły się z sylwetką osób je promujących (np. walizki). Zebrana publiczność miała za zadanie wybrać reklamę oraz aktorów, która zostanie wykorzystana do promocji danego produktu. W tym wypadku oceny poszczególnych materiałów video i aktorów były również jednoznaczne i dodatkowo nacechowane stereotypami. Przygotowane reklamy z osobami otyłymi, były przeważnie oceniane bardziej krytycznie, a oceniający argumentowali, że osoby otyłe są mniej profesjonalne, mniej schludne i niedbałe.

Biorąc pod uwagę wskaźniki otyłości w USA (ponad 35%, powyżej 20 lat stanowią osoby otyłe), wyniki przeprowadzonego badania są dosyć niepokojące i wskazują na nowy obszar dyskryminacji, który dotyka prawie 1/3 społeczeństwa.

(Źródło: Medical News Today)
Odpowiedz
#2
z drugiej strony - osobe puszyste oceniane są jako "Wesołe" Smile
Odpowiedz
#3
Coś mi mówi że ta dyskryminacja niedługo się skończy, bo plaga otyłości szerzy się niesamowicie. Jak zostaną sami otyli to kogoś będą musieli zatrudniać. W ogóle myślę, że dyskryminacja - dyskryminacją, ale robią im mega przysługę, bo taki jeden z drugim jak usłyszy, że w pracy tusza przeszkadza to moze w końcu się za siebie weźmie. A nie po kilku latach objadania się śmieciowym żarełkiem nagle ktoś ląduje w szpitalu z ciężkimi powikłaniami i dopiero gdy śmierć w oczy zajrzy potulnie kupuję ciśnieniomierz naramienny i przestrzega wszystkich lekarskich zaleceń. U nas niestety takie zachowanie jest bardzo widoczne i to od najmłodszych lat.
Odpowiedz
#4
Jedynym plusem tej dyskryminacji ale bardzo istotnym jest dążenie w społeczeństwie do bycia szczupłym jako bycia kimś lepszym a to realnie przekłada się na nasze zdrowie.
Odpowiedz
#5
Czasami wydaje sie czytajac te wyniki amerykanskich badan, ze oni nie maja chyba co robic Smile
Odpowiedz
#6
Racja, często są kontrowersyjne, ale poruszają schematy zachowań, nad którymi nigdy się nikt nie zastanawiał.
Odpowiedz
#7
W naszym społeczeństwie brak tolerancji dla osób otyłych, czy też puszystych, a nie zawsze wynika to z nadmiernego obżarstwa a np z choroby. Fajnie że dążymy do zdrowego stylu życia, ale nie rańmy swą postawą innych.
Odpowiedz
#8
Podzielam zdanie, ze otyle osoby sa bardziej mile, wesole, sama mam takiego kolege w pracy.
Odpowiedz


[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Brodaci bardziej atrakcyjni... Zenek 1 1,420 23-09-2016, 20:45
Ostatni post: m_michalsky

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości