Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Co to jest zawał?
#1
Zawał (łac. infarctus, ang. infarct) – ogólne pojęcie patomorfologiczne oznaczające rodzaj martwicy spowodowanej skrajnym ograniczeniem perfuzji (przepływu) krwi przez obszar tkankowy danego narządu. Obszar martwicy powstałej w wyniku zawału może mieć charakter martwicy skrzepowej (necrosis coagulativa, necrosis denaturativa) lub rozpływnej (necrosis colliquativa).

Rodzaje zawałów:

Ze względu na mechanizm powstawania wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zawałów, odmienne także pod względem wyglądu makroskopowego i histopatologicznego:
 • zawał blady lub niedokrwienny (infarctus pallidus, infarctus ischaemicus) powstający w wyniku ograniczenia lub zatrzymania przepływu krwi w tętnicy doprowadzającej krew do danego obszaru
 • zawał czerwony, przekrwienny albo krwotoczny (infarctus ruber, infarctus haemorrhagicus) powstający w wyniku zatrzymania odpływu krwi żylnej z danego obszaru .
  Zawał niedokrwienny powstaje najczęściej w sercu (zawał mięśnia sercowego), mózgu, krezce,a rzadziej w śledzionie i w innych narządach, np. w przednim płacie przysadki mózgowej (w zespole Sheehana), w łożysku, węzłach chłonnych, gruczole krokowym.

Zawał przekrwienny powstaje zwykle w:
 • jelitach (jako wynik skrętu pętli jelita, zadzierzgnięcia lub uwięzgnięcia w worku przepuklinowym)
 • płucach,
  a czasami w:

 • korze mózgu (jako powikłanie zakrzepicy zatok opon mózgowych w przebiegu zapalenia)
 • jądrach (jako powikłanie np. skrętu powrózka nasiennego)
 • jajnikach
 • śledzionie dodatkowej
 • uszypułowanych guzach (w wyniku skrętu).
Obydwa typy zawału mogą wystąpić w nerce, łożysku i, rzadko, w wątrobie.

Zawał wtórnie ukrwotoczniony jest postacią zawału, który powstaje w wyniku utrudnienia dopływu krwi tętniczej (tak jak w zawale niedokrwiennym), wskutek czego powstaje ognisko martwicy rozpływnej, do którego wtórnie wlewa się krew z uszkodzonych naczyń krwionośnych znajdujących się w sąsiedztwie obszaru zawału - co upodabnia makroskopowo do zawału czerwonego. Mechanizm ten najczęściej się obserwuje w zawałach mózgu, opisywano go także w powiększonej śledzionie w przypadkach schorzeń hematologicznych.

[Wikipedia.pl]
Odpowiedz
#2
Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię dotycząca zawalu, a mianowicie dietę. Po zawale bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie. Trzeba zredukować w diecie produkty zawierające cholesterol, a zwiększyć ilość owoców i warzyw. 2-3 razy w tygodniu polecam jeść ryby. Dodatkowym impulsem do zachowania zdrowia będzie umiarkowany wysiłek fizyczny.
Odpowiedz
#3
Wiem, że zdrowe nawyki są ważne w przypadku zagrożeniem zachorowania na choroby serca (a ja jestem w grupie ryzyka), ale nie jest łatwo je nabyć. Szczególnie w pewnym wieku... Ja długo próbowałam i więcej się ruszać i zdrowiej jeść, i niewiele z tego wynikało. Pomogło dopiero odkrycie i zalogowanie się do serwisu gramozycie.pl. Tam, razem z ekspertami, ich poradami jakoś powoli sobie radzę, lepiej żyję no i obniżam niebezpieczeństwo zachorowania na chorobę wieńcową.
Odpowiedz


[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  kto wie co to jest cukrzyca 1 474 04-02-2018, 09:41
Ostatni post: Vitaral
  Co to jest dieta niskotłuszczowa 1 544 05-04-2017, 15:19
Ostatni post:
Question Ablacja RF - co to jest? bronka 1 541 04-04-2017, 13:01
Ostatni post: Vitaral
  co to jest Hipercholesterolemia? 1 600 19-03-2017, 07:34
Ostatni post: Ordynatorka
  kto wie co to jest aso 0 422 20-02-2017, 02:19
Ostatni post:

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości