Medicus24.pl - Forum Medyczne - Twój lekarz 24h!
Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? - Wersja do druku

+- Medicus24.pl - Forum Medyczne - Twój lekarz 24h! (http://www.medicus24.pl)
+-- Dział: Forum medyczne - Działy medycyny (http://www.medicus24.pl/forum-forum-medyczne-dzialy-medycyny)
+--- Dział: Hormony i nerwy - forum medyczne (http://www.medicus24.pl/forum-hormony-i-nerwy-forum-medyczne)
+--- Wątek: Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? (/temat-zmiany-zwyrodnieniowe-co-dalej-z-tym-robic)Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? - mariola123 - 06-08-2017

Z uwagi na częste bóle w karku (na pograniczu z szyją) oraz głowy (zwłaszcza przy wahaniach pogody) w lipcu miałam zrobiony mr kręgosłupa szyjnego. Oto jego wynik:
Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR i DRIVE 3D SENSE w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
 
Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tworzeniem patologicznej kyfozy ze szczytem na poziomie C5-C6. Trzony kręgowe prawidłowej wysokości z osteofitozą na przednich i tylnych krawędziach trzonów. Krążki międzykręgowe z dehydratacją od C2 do C7 i zwężeniem C5-C7, poza tym prawidłowej wysokości bez zmian patologicznych. Uwypuklenie pierścienia włóknistego C3-C4. Na poziomie C4-C6 widoczna 2 mm centralna przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Na poziomie C5-C6 widoczna 3 mm centralno-boczna prawostronna podwięzadłowa aktywna protruzja krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Umiarkowane zwężenie kanału kręgowego. Rdzeń szyjny bez zmian patologicznych.
 
Co to oznacza na prosty język – czy jest to stan do rehabilitacji, czy raczej nastawić się na operację? Nadmieniam, że mam 56 lat.
 
Z góry dziękuję za wszystkie informacje.


RE: Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? - macka - 19-10-2017

Z doświadczenia wiem. że póki jest szansa na bezinwazyjne wyleczenie trzeba próbować. Operacje kręgosłupa są ryzykowne, wiadomo czasem to ostatnia deska ratunku, ale nie warto się w nie tak od razu pchać. Może warto pomyśleć o rehabilitacji, masażach, albo zaopatrzyć się w kołnierz, albo pas rehabilitacyjny takie tak te tu - (...)
Tak czy siak zdrowia życzę.